هر شخص بر اساس نیاز به ارتباط با شخص دیگر و یا موسسه ای دیگر نامه که پیام کتبی می باشد را ارسال می کند. از آنجاییکه تاثیر نوشتار از گفتار بیشتر است در نتیجه روش نوشتن صحیح نامه بسیار مهم است از اینرو ما انواع نامه ها داریم نامه های اداری و رسمی و نامه های دوستانه و غیر رسمی که هر کدام نیاز به اصول نامه نگاری خاص خود هستند در زیر به آموزش نامه نگاری پرداخته ایم.

آموزش نامه نگاری

آموزش نامه نگاری

آموزش ساختار نامه نگاری دارای ۸ بخش می باشد و در زیر به بررسی آنها می پردازیم:

۱٫ سربرگ

سربرگ شامل دو بخش است:
– تاریخ
– شماره نامه

الف- نامه های رسمی و اداری

در این نامه ها سربرگ شامل اسم شرکت بهمراه آرم شرکت می باشد که در بالا و در وسط کاغذ قرار داده می شود که در برخی از سازمان ها آرم در سمت راست قرار می گیرد و شماره نامه، تاریخ و پیوست آن در سمت بالا و در امتداد نام سازمان و آرم در سمت چپ نامه قرار می گیرد.شماره نامه که جزءیات مربوط به نویسنده و پرونده می باشد که در پاسخ به نامه بهتراست به شماره نامه ای که پاسخ داده شده است بیان شود که مکان شماره نامه و بازگشت آن گاهی در یک خط و گاهی در دو خط در سازمان های مختلف می باشد.

ب- نامه های دوستانه و غیر رسمی

در این نامه ها دیگر نیاز نیست مانند نامه های رسمی و اداری اسم و آرم و شماره و پیوست داشته باشد و بستگی به ذوق و سلیقه نویسنده نامه دارد می تواند تاریخ بنویسد و نامه را با نام خدا آغاز کند.

۲٫ به نام خدا

نامه را با نام و یاد خدا شروع می کنیم.

۳٫ نام و سمت گیرنده نامه

نامه های رسمی و اداریابتدا نام گیرنده نامه را با احترام می نویسیم و در زیر آن هم سمت سازمانی آن را می نویسیم.

۴٫ سلام و درود

نامه های رسمی و اداریدر زیر سمت گیرنده نامه قرار می گیرد که در مورد گیرنده نامه می باشد.

۵٫ متن نامه

متن نامه را در چندین پاراگراف می نویسند که برای هر عنوان یک پاراگراف در نظر می گیریم که متن نامه از سه بخش تشکیل می شود مقدمه، پیام اصلی و نتیجه نامه می باشد که در مقدمه وظیفه جلب توجه کاربر است در بخش پیام اصلی متن اصلی و درخواست اصلی نامه را می نویسم و در قسمت نتیجه هم خواننده را در رسیدن به هدف مورد نظرش تشویق و ترغیب می کند. متن نامه در نامه های رسمی و اداری نباید دستوری باشد بلکه باید آن را بصورت خواهشی نوشت.

۶٫ قرار دادن تشکر و قدردانی

نامه های رسمی و اداری

در آخر نامه متناسب با سلام و درود یک پایان احترام آمیز نوشته می شود که در سمت راست و با مقداری فاصله از حاشیه قرار می گیرد که از گیرنده نامه تشکر می کنیم.

۷٫ امضاء

الف- نامه های اداری و رسمی

در نهایت نامه باید امضاء شود که در زیر جمله احترام آمیز می باشد که معمولا نام امضاء کننده نامه در زیر تایپ می شود و در همان مکان امضاء می شود و در کنار نام امضاء کننده تاریخ را هم درج می کنیم.

ب- نامه های دوستانه و غیر رسمی

در این نوع نامه ها نوشتن نامه کوچک نویسنده ی نامه کفایت می کند.

۸٫ رونوشت نامه

نامه های رسمی و اداری

رونوشت نامه مشخص کننده ی اشخاص و سازمان هایی می باشد که دریافت کننده نامه هستند که در زیر امضاء و در سمت راست نامه نوشته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید