مسئولیت اجتماعی گریبان گردشگری را هم می‌گیرد؟

این روزها مسئولیت اجتماعی به یکی از اصلی ترین دغدغه های جامعه و فعالین اجتماعی تبدیل شده است!

سوالی که برای فعالان و دست اندرکاران حوزه‌ی گردشگری به وجود آمده است این است که:
آیا فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی سازمان‌های دیگر در این حوزه باید به سمت گردشگری هدایت شود و یا باید گردشگری به عنوان یکی از بازیگران تاثیرگذار در جامعه سهم خود را بپردازد؟!

در تعریفی مسئولیت اجتماعی را اینگونه تعریف کرده‌اند که:

کسب و کارهایی که در جامعه حضور دارند و از منابع انسانی و مواد اولیه ای که در تولید یا خدمات مصرف میشود استفاده میکنند باید نسبت به جامعه و تاثیراتشان بر جامعه‌ی هدف و میزبان آگاه باشند و سعی کنند در این جوامع اثر مثبتی بر زندگی افراد بگذراند.

گردشگری با توجه به اینکه یک حوزه‌ی عام تلقی می‌شود و همه‌‌ی اقشار جامعه درابعاد گوناگونی با این حوزه ارتباط دارند و همچنین میتوان بازخورد اصلی این تلاش‌ها را با میزان توجه مردم جامعه در حفظ محیط زیست اندازه گیری کرد و صنعت گردشگری دسترسی مستقیم به این آمار و ارقام به ما می‌دهد، همچنین بخشی از سلامت روحی و روانی کارمندان را میتوان با معیارهای جهانی که در حوزه‌ی گردشگری برای ارزیابی شادی روح و روان در جامعه وجود دارد سنجید.

بازی برد برد!

حالا شرکت ها، سازمان ها و صنایع گوناگون می‌خواهند دین خود به جامعه را بپردازند و به حفظ محیط زیست بپردازند!

آیا گردشگری می‌تواند به عنوان بازوی عملیاتی به چرخش این هزینه ها کمک کند یا تهدیدی برای قدرت و بستن مجراهای فعالیت اثرگذاران حوزه ی گردشگری است؟!

گردشگری در سال های اخیر از یک حوزه‌ی ارزان و عام به علت تغییرات اقتصادی به یک حوزه‌ی گران و خاص، ویژه اقشاری با درآمد نسبتا بالا تبدیل شده است، صرف این هزینه ها موجب کاهش هزینه های این حوزه و استفاده‌ی افراد بیشتری میشود که به طور کلی به افزایش شادی جامعه و در نهایت افزایش راندمان کاری نیرو ها و مجموعه‌ی شما میشود!

رویای سفر به ایران!

این روزها هدی رستمی با پروژه‌ فوم تریپ با ورود اینفلوئنسرهای بین المللی به فضای داخل ایران قصد دارد که دید مثبت و درستی از ایران توسط این افراد به مخاطبین افراد ارائه دهد که به نظر می‌رسد تا حدودی هم موفق بوده است!

سوال اصلی که این بین پیش میاید آیا هزینه‌هایی که بخش خصوصی سرمایه گذار در این پروژه انجام داده است جز مسئولیت اجتماعی آن ها بوده است یا قسمتی هزینه های مارکتینگ و برندینگ این مجموعه ها هست؟!

به نظر نگارنده‌ی این متن، این یک بازی برد برد برای هر دو بخش است! یعنی به ارزش برند این مجموعه‌ها افزوده میشود و هم یک وجه‌ی بین المللی مناسب که افرد رویای سفر به ایران را داشته باشند که موجب افزایش درآمد ها و افزایش سطح فرهنگ اجتماعی میشود را دربرداشته باشد، خلق می‌شود.

مسئولیت اجتماعی یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که اگر برند ها و کسب و کارها به این مسئله توجه نکنند باعث ضربه خوردن برندشان و در نهایت از دست دادن سهم بازارشان می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *