در مهرماه به کجا سفر کنیم؟

اگر پدر و مادری هستید که بچه هاتون مدرسه میرن یا خودتون مرخصی ندارید وهمچنین اگر دانشجو هستید و فرصت سفر رفتن ندارید احتمالا این مقاله مناسب شما نیست اما میتونه در سفرهایی که در آینده دارید به شما کمک کنه!

اولین جایی که پیشنهاد میکنیم برای لذت بردن از اندک گرمای باقی مونده‌ی تابستون و خنکی دلپذیر پاییز، سفر به یزد هست، دارالمومنین و شهر بادگیر ها! لذت هوای مطبوع و گرم در سرمای مهرماه و همنشینی با لهجه ی زیبای یزدی و قطاب و چای! باقلوا برای زمستون هست و آنلاکش نکنید فعلا.

حالا بریم تو یزد بچرخیم با همو ببینم که اول کجا ها بریم؛ ما برای یک پنج شنبه و جمعه برنامه ریختیم و بریم دور دور تو یزد!

یزد کجاها رو داره؟!

اینجا یک لیست برای شما آماده کردیم که اغلب مکان‌های دیدنی یزد رو داره اما ما یه تعدادی رو بررسی میکنم چون تو دو روز گردشمون تو یزد فرصت دیدار همه جا رو نداریم پس اول بریم سراغ مشهورترین ها مکان‌های دیدنی!

  • مسجد جامع یزد
  • میدان وقت الساعت 
  • میدان امیر چخماق
  •   باغ دولت آباد
  • خانه لاری ها
  • آب انبارهای شش بادگیر
  • مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر
  •  ساباط و بادگیر
  • نخل امیرچخماق
  •  آتشکده ورهرام

و هزاران مکان دیگه که تو یزد منتظر بازدید شما هست، حالا که ده تا مکان تاپ یزد رو دونستیم بریم چند تاشون رو بررسی کنیم!

اول بریم

مجموعه‌ی امیرچخماق

نماد معماری یزد، میدان امیرچخماق، در قلب شهر ساخته شده؛ این ساختمون سه‌طبقه‌‌‌ای حول میدون اصلی شهر منتظر شماست؛ سابقه‌ی این بنا که یکی از بزرگ‌ترین حسینیه‌های کشور و از جاهای دیدنی یزد هست، به قرن ۱۵ میلادی برمی‌گرده!

زورخانه‌ی صاحب‌الزمان

این مکان که نزدیک همون میدان امیر چخماق هست، همون جایی که بالا که تعریفش رو کردیم، میتونید ورزش کردن افراد رو زنده تماشا کنید و از سقاخونه ی طبقه ی پایین که تاثیر خیلی زیادی در خنک کردن بادگیر های یزد داره بازدید کنید! زنده باد ورزش باستانی!

آتشکده ورهرام

تو آتشکده میتونید آتشی که 1500 ساله‌ای رو ببینید که هیچ چیز در طول تاریخ خاموشش نکرده و مکانی مقدس و تاریخی از فداکاری موبدان زرتشتی برای حفاظت از این آتش هست رو از پشت شیشه تماشا کنید، بازدید از این مکان آزاد هست اما در برخی از اوقات سال به دلایل مراسم مذهبی برای عموم آزاد نیست.

زندان اسکندر

در رابطه با نام این مکان از اول خلقت تا همین الان اختلاف نظر وجو داره؛ یک عده معتقدند که این مکان اسمش زندان اسکندر هست چون گروهی از تبعیدیان اسکندر مقدونی به یزد اومدن اما یه عده‌ی دیگه معتقدند که این جا مدرسه ضیائیه بوده و بیش از هفتصد سال پیش محلی برای تدریس بوده و میزبان مجالسی نظیر بحث و بررسی بزرگان و علما را بر عهده داشته، در هر صورت توصیه در عصر جمعه به این مکان برید!

برج خاموشان

زرتشتی ها اعتقاد دارند که مردگان خود را دفن نکنند و در مکانی قرار دهند تا پرندگان و سایر درندگان از اجساد تغذیه کنند، این مکان به عنوان فضایی برای قرار گیری اجساد مردگان استفاده میشده است و برروی یک کوه رسوبی به اسم دخمه ساخته شده که بر بلندی باشد.

بوستان ناجی

لذت قدم زدن در یک باغ قاجاری!

عمارتی در وسط این بوستان قرار داره که دارای یک تالار با بادگیر، ۲ اتاق و قسمت های مختلف دیگه برای بازدید هست که این عمارت و باغ با کاربری مسکونی از املاک شخصی به نام ناجی بوده که به شهرداری اهدا شده، این بوستان در مسیر قنات نجف آباد قرار د.اره.

خب حالا که در پایان این تور دو روزه هستیم امیدواریم آبان ماه هم به سفر برید و شوخ از تن روحتون باز کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *